Jak smazat cache (mezipaměť) prohlížeče

Nejdříve si vysvětlíme, co je to cache, k čemu slouží a co se stane, když cache vymažeme.

Cache je zjednodušeně vyrovnávací paměť a internetový prohlížeč si ji ukládá pro potřeby rychlejší zpracování požadavků.

Často se stane, že dojde ke špatnému načtení stránky, nebo dojde v cache k nějakým problémům a prohlížeč načte stránku nesprávně. Ukážeme si nyní, jak cache (mezipaměť) vymazat.

Smazáním cache nedojde ke smazání důležitých dat, nemusíte mít tedy žádné obavy.

Vynucení aktualizace cache

Pro většinu prohlížečů stačí kombinace kláves Ctrl + F5 (Firefox), nebo Shift + F5 (Chrome), kdy podržíme klávesu Ctrl (Shift) a zmáčkneme klávesu F5, tím dojde ke stažení aktuálních informací z internetu k dané stránce. V některých případech toto nestačí a je nutno cache vyprázdnit.

Ctrl + Shift + Del

Kombinace těchto kláves otevře v prohlížeči možnost volby smazání cache. Pokud vám tato možnost ve vašem prohlížeči nejde, postupujte podle následujících instrukcí pro jednotlivé prohlížeče. Zde je výčet nejpoužívanějších internetových prohlížečů a obrázky použity z operačního systému Windows 10 (v případě prohlížeče Safari pro poslední verzi MacOS). Pro ostatní operační systémy se menu můžou mírně lišit.

Google Chrome

Klikněte v pravém horním rohu na tři tečky, najeďte kurzorem na volbu Další nástroje a poté zatrhněte jen Obrázky a soubory v mezipaměti a klikněte na Vymazat data.

Microsoft Edge

Klikněte v pravém horním rohu na tři vodorovné tečky, symbol hodin, záložka Historie, dále Vymazat historii, v následné kartě Vymazat údaje o procházení zatrhněte jen Data a soubory v mezipaměti a klikněte na tlačítko Vymazat.

Mozilla Firefox

Klikněte na tlačítko v pravém horním rohu (tři vodorovné linky), dále symbol ozubeného kolečka (Možnosti).

Pokračujte do části Soukromí a zabezpečení a v této části najděte Cookies a data stránek a následně klikněte na tlačítko Vymazat data.

V následujícím okně zatrhněte jen Mezipaměť webových stránek a klikněte na tlačítko Vymazat.

Opera

V hlavním menu Opery (vlevo nahoře červený symbol O) klikněte na Menu – Historie

Otevře se vám okno Vymazat údaje o pohlížení, přejděte vpravo na kartě Rozšířené nechte zaškrtnuté jen Cookies a jiná data webů a vpravo klikněte na tlačítko Vymazat data.

Safari

V horní nabídce klikněte na Safari – záložka Pokročilé a zaškrtněte Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář. V horní nabídce pak klikněte na záložku Vývojář a na Vyprázdnit mezipaměť (klávesová zkratka pro macOS je Command + Option + E).