Vzdálený přístup k serveru Windows

Tento komunitní článek je aktuální k 21. 8. 2019.

Po ukončení spolupráce s Microsoft Windows již nenabízíme námi předinstalovaná řešení, ale zákazník musí pořídit vlastní licenci a nainstalovat na VPS či dedikovaný server operační systém svépomocí. K tomu Vám pomůže následující návod – Instalace Windows Serveru s Virtio

Po nainstalování je možné systém Windows na virtuálních a dedikovaných serverech administrovat dvěma základními způsoby:

  • vzdálená plocha (neboli RDP, Remote Desktop či Terminal Services) – obvyklý způsob administrace serveru Windows, vzdálené přihlášení na plochu
  • KVM – vzdálený přístup k monitoru, klávesnici a myši serveru, funguje nezávisle na operačním systému, slouží pro nouzové situace (např. při havárii operačního systému, chybě v konfiguraci sítě) a pro nabootování a instalaci systému z CD/DVD

Vzdálená plocha (RDP)

Systémy Windows se vzdálené spravují přes protokol RDP pomocí programu Přístup ke vzdálené ploše. Tento program je standardní součástí každých Windows. Pro přihlášení se používají přihlašovací údaje uživatelů Windows, zejména přes uživatele Administrator.

Pro přístup spušťe program Start -> Příslušenství -> Přístup ke vzdálené ploše, zadejte IP adresu vašeho serveru, použijte uživatele Administrator a jeho heslo (to se dozvíte v e-mailu o zřízení serveru).

Pro přípojení k RDP přes IPv6 je nutné zadat adresu do hranatých závorek např. [2a02:2b88:1:4::31

Licence k používání RDP

RDP lze bezplatně využívat k administraci serveru (instalace a konfigurace software, údržba apod.). Pokud však vzdálenou plochu chcete používat pro běžnou práci (např. vzdálený přístup ke kancelářské aplikaci), je nutné pořídit si k tomu licenci.

Licence RDP jsou vázané na fyzické uživatele, tedy např. pro každého svého pracovníka, který bude takto k serveru vzdáleně přistupovat, potřebujete licenci.

KVM (VNC)

KVM (Keyboard-Video-Mouse) je obecné pojmenování technologie pro vzdálený přístup k monitoru, klávesnici a myši nějakého serveru. Tento přístup není závislý na operačním systému, a tak funguje i když operační systém na VPS zhavaroval, lze přes to také nabootovat systém z CD/DVD, ovládat BIOS apod.

VNC je konkrétní protokol, který tento vzdálený přístup umožňuje.

Přístup přes VNC neslouží k dennímu používání, ale hlavně pro řešení nouzových situací při poruše operačního systému či při instalaci operačního systému z CD/DVD. Pro běžnou správu používejte RDP.