Příprava nového webu – migrace k WEDOS

Pokud si vytváříte nový web, tak je několik možností, jak postupovat a vše záleží na tom, zda si můžete dovolit dočasný výpadek nebo ne a jak web vytváříme. Je značný rozdíl napsat si vlastní kód nebo web vytvořit pomocí nějakého CMS jako je WordPress, Joomla atd.

V případě, kdy si můžete výpadek dovolit, si pouze objednáte hosting, nasměrujete doménu a vytvoříte si nový web. Pokud si výpadek dovolit nemůžete, tak je potřeba pracovat obezřetně s DNS. V případě, kdy omylem jen tak změníte DNS, hrozí že se Vám původní web může přestat zobrazovat. 

Celý návod si rozdělíme na dva díly. V tomto (prvním) díle si ukážeme přípravu nového webu na subdoménu a následné přesměrování, zatímco Vám u původního registrátora poběží starý web.

Pozor! Tento návod nezahrnuje přesun emailů a emailových schránek. Pokud máte o taký návod zájem, napište nám to zde.

1 Nastavení DNS

Pokud máte doménu i webhosting zatím u jiného registrátora, pak u něj máte nejspíše i DNS servery, pomocí kterých doménu směrujete na webhosting. 

Je tedy potřeba zachovat původní nastavení a pouze nasměrovat libovolnou subdoménu na hosting u nás. 

Doporučuji tedy nastavit u Vaše registrátora pouze jeden záznam pro nasměrování subdomény na náš webhosting. Postup je prostý, je potřeba nastavit DNS záznam typu A na hodnotu IPv4 adresy našeho webhostingu pro konkrétní subdoménu. Tuto IPv4 adresu zjistíte v zákaznické administraci – detail webhostingu – tabulka adres.

Tabulka adres

Zadávání DNS záznamů se u registrátorů liší ale jistě má každý registrátor vlastní návod, jak DNS záznamy zadávat. V naší administraci by to vypadalo například takto.

DNS záznamy

Vidíme že hlavní doména (bez názvu nebo @) směruje na jinou IP než subdoména priprava.

Jakmile si tedy nasměrujete subdoménu na náš hosting, tak je potřeba vyčkat na změnu DNS a následně bude možné na subdoméně zobrazovat obsah, který je na našem hostingu.

2 Práce na FTP

Samozřejmě to není jenom o tom, nasměrovat subdoménu a do adresáře /www/ na FTP nahrát web. FTP má nějaký řád a adresářovou strukturu, kterou je potřeba dodržovat.

Aby se nám subdoména s hostingem pomocí DNS spojila, je také potřeba aby se webhosting jmenoval dle hlavní domény, nebo alespoň byla doména nastavená jako alias.

Jako alias musíte nastavit hlavní doménu a nikoliv pouze subdoménu!!

jak zadat alias

Alias je případně možné nastavit dle návodu zde. Nicméně pokud u je webhosting nový, tak jej dle domény pojmenujte a alias nemusíte řešit.

Na FTP si tedy vytvoříme doménový adresář v adresáři /domains/ ve tvaru priprava.wds-test.sk Takže výsledek bude vypadat takto:

Nyní tedy máme vše připravené a je možné na subdoménu vytvořit web.

3 Dokončení

Ve chvíli, kdy máte na subdoméně nový web, připravený zveřejnit na hlavní doméně, tak stačí upravit DNS a přejmenovat adresář.

Přejmenovat adresář je to nejsnazší, nicméně pokud máte web vytvořený například pomocí WordPressu tak je potřeba upravit bázovou url, která bude obsahovat subdoménu. Vy tuto url musíte upravit na hlavní doménu, tedy například www.mojedomena.cz To je možné dle návodu zde. V případě jiných CMS je potřeba url upravit také přímo v administraci.

Po tomto kroku Vám již nebude web na subdoméně fungovat, takže je nyní potřeba změnit DNS. Opět je zde několik variant.

  • Chci mít webhosting, doménu i DNS servery u WEDOS
  • V tomto případě již u nás máte hosting, pokud u nás ještě nemáte doménu tak ji přeregistrujte. Návody na přeregistraci domén naleznete zde. Po přeregistrování si nastavte naše DNS servery dle návodu zde. Na našich DNS serverech jsou již záznamy na hosting nastavené, takže po změně Vám web začne automaticky fungovat. Tato změna trvá u CZ domén 6 – 24 hodin.
  • Webhosting chci mít u WEDOS ale doménu a DNS servery u původního registrátora
  • V takovém případě je potřeba nastavit u poskytovatele DNS serverů záznamy, obdobným způsobem, jako když jsme směrovali doménu k nám. Tedy IPv4 adresu webhostingu nastavíme jako DNS záznam typu A.
  • Doménu chci mít u původního registrátora ale webhosting i DNS servery chci mít u WEDOS
  • V tomto případě si u registrátora domény nechte nastavit NSSET WEDOS Po změně dokončení DNS serverů se Vám web zobrazí