Testovací (staging) prostředí pro WordPress

Tento komunitní článek je aktuální k 28. 1. 2024.V tomto článku se podrobně zaměříme na vytvoření testovacího, neboli staging prostředí pro WordPress. Základním požadavkem pro staging je, aby co nejvíce odpovídalo produkčnímu prostředí ve všech aspektech – od softwaru až po serverové aplikace. Je důležité, aby byly verze WordPressu, pluginů a témat identické v obou prostředích, aby bylo možné efektivně diagnostikovat a řešit potenciální problémy. Navíc, staging by měl zůstat neveřejným prostředím, přístupným pouze pro vývojáře a testery, aby se předešlo problémům s duplicitním obsahem a negativním dopadem na SEO.

Stažení dat

Základem je stáhnutí dat z FTP a databáze. To provedete pomocí tohoto uceleného návodu

Nahrání dat

Stažená data z FTP si nahrajeme pomocí FTP klienta do příslušné složky (viz níže). Nahrajeme tam kompletně všechny data, která se  nacházejí na FTP původního webu. Poté si založíme novou databázi a do této nové databáze zmigrujeme původní databázi z původního webu

Pokud nechce takto ručně stahovat a nahrávat data na FTP, můžete k tomu využít také náš migrační skript

Manuální nastavení

Testovací prostředí si na našem sdíleném webhostingu můžeme vytvořit například na subdoméně, nebo na jiné doméně, případně ve složce. Zde si popíšeme jak manuálně takové prostředí na webhostingu vytvořit a přenést data. 

Nová doména

Pokud chceme testovací prostředí založit na jiné doméně, objednáme si tedy novou doménu a doménu si přidáme jako alias ke stávajícímu webhostingu, nebo použijeme po novou doménu nový webhosting

Subdoména

Subdoménu si vytvoříme manuálně na FTP. Důležité také je přidat subdoménu do certifikátu HTTPS. Například si na FTP vytvoříme subdoménu ve složce /www/domains/staging.domena.tld/. Web poté načteme ve tvaru staging.domena.tld.

Složka

Pokud nechceme ani jednu z těchto možností, nahramejeme data do zvláštní složky na FTP, například

/www/domains/domena.tld/staging

Testovací web pak načteme s adresou domena.tld/staging

Staging pomocí pluginu

Další a daleko jednodušší možností, jak si vytvořit testovací prostředí, je pomocí pluginů. Takových pluginů je spousty, můžeme doporučit WP Staging, který je sice placený, ale lze jej používat i zdarma, jen ve verzi zdarma nejdou některé funkce, jako je například instalace na subdoménu, automatická synchronizace a další. Verze zdarma vytvoří staging ve složce

Jedná se o plugin třetí strany. Neneseme odpovědnost za případné chyby či nefunkčnost. Plugin si nainstalujeme standardní cestou a aktivujemePo aktivaci přejdeme do Staging sites a kliknete na tlačítko Create Staging SiteDo připraveného pole vypíšeme doménu, na kterou chceme vytvořit staging verzi webu (zde je použita subdoména, ale jak bylo výše zmíněno, verze zdarma staging vytvoří jen do složky). Zde nemusíte nic jiného nastavovat. Plugin si sám stáhne obsah a zkopíruje je do příslušné složky. Vidíte zde i adresu testovací verze vašeho webu. 
Plugin si také vytvoří vlastní prefix v databázi a do vlastního prefixu si pak zkopíruje data z původního prefixu. Zde je jedna nevýhoda verze zdarma. Data staging webu zapisuje do té samé databáze, ale s jiným prefixem. Pokud nechcete zapisovat testovací verzi do stejné databáze, lze v menu při zadávání Staging Site zadat údaje jiné nebo nové databáze, ale tato funkce je možná jen v placené verzi pluginuPokud provedeme změny na hlavním webu a chceme, aby se změny promítly i na testovací verzi, pak klikneme vpravo na modré tlačítko Action a v rozbalovacím menu na UpdateV dalším menu pak na tlačítko Update Clone Další nastavení 

Jako poslední, co je potřeba už na testovacím webu udělat, je zabránit indexaci webu a znepřístupnění stránky pro veřejnost. 

Testovací web vytvořený přes plugin WP Staging je sám o sobě neveřejný, je přístupný jen po přihlášení a plugin automaticky nastaví zakázání indexace. 

Pro manuálně vytvořenou testovací stránku nejdříve vypneme indexaci. Jdeme do Nastavení/Zobrazování a zatrhneme dole možnost Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu a uložíme změny. Pak můžete také zpřístupnit web jen přihlášeným uživatelům. Toho docílite různými pluginy, například Force Login.