Editace souborů přes FTP klienty

V minulém návodu jsme si ukázali, jak se připojit a editovat soubor na FTP pomocí webFTP

Nyní si ukážeme, jak soubory editovat pomocí FTP klientů.

Filezilla – nastavení defaultního editoru

Návod jak připojit tohoto FTP klienta najdete v článku Připojení na FTP – Filezilla.

Nyní toho klienta nastavíme tak, aby se daný soubor editoval rovnou otevřením ve vašem oblíbeném textovém editoru.

Postup pro MacOS

V operačním systému MacOS klikneme v pravo nahoře FileZillaNastavení → oddíl Úprava souborů → vpravo zatrhneme „použít vlastní editor“. Do řádku napíšeme buď přímo cestu k programu nebo si cestu najdeme vpravo tlačítkem Procházet (pozn. v operačním systému macOS je to obvykle cesta /System/Applications/)

Postup pro Windows

Pro tento operační systém je to podobné, kliknete nahoře na Upravit → Nastavení → úprava souborů → vpravo zaškrtnout použít vlastní editor. Pro operační systém Windows je cesta k programům C:\Program Files nebo C:\Program Files (x86).

Nyní najdeme soubor, který chceme editovat a pravým tlačítkem myši klikneme na soubor, otevře se nám nabídka a klikneme na položku Zobrazit/Upravit . Soubor se nám nyní otevře v našem editoru. V souboru provedeme požadované úpravy a uložíme tak, jak jsme u našeho editoru zvyklý.

Editor zavřeme a zobrazí se nám upozornění, že soubor byl změněn. V tomto upozornění zatrhneme Dokončit úpravy a odstranit místní soubor a klikneme na Ano. Soubor se nyní uloží zpět na server s provedenými změnami.

Editace souborů přes Průzkumníka Windows

Návod jak připojit tohoto FTP klienta najdete v tomto článku Připojení na FTP přes Průzkumník Windows.

Editace při připojení na FTP v průzkumníku Windows není možná, ale soubory můžete zkopírovat na místní disk a editovat tam. Po provedení změn pak soubor musíte nahrát ručně zpět.

Editace souborů přes FTP klienta Total Commander

Návod na připojení k FTP pro Total commander najdete v tomto článku.

Editace souborů v souborovém manageru Total Commander je možná, stačí se připojit a soubor spustíme tak, jak jsme zvyklý. Pokud chceme, aby se nějaký soubor otevíral v editoru, který preferujeme, upravíme nastavení takto:

Nahoře klikneme na KonfiguraceMožnosti → v menu vybereme Prohlížení a úpravy → klikneme na Externí prohlížeč → vpravo symbol dvou šipek a otevře se nastavení cesty k souborům, kde TC ukážeme, kde je náš oblíbený editor. Pro operační systém Windows je cesta k programům C:\Program Files nebo C:\Program Files (x86). Po vybrání cesty klikneme na vpravo dole na Použít a vlevo na OK.

Editace souborů přes PSPad

PSPad je freeware univerzální editor pro operační systém Windows.

Připojení PSPad k FTP: Soubor -> následném okně Nové připojení

V dalším okně vyplníme přihlašovací údaje k serveru (nezapomeňte níže zatrhnout možnost Použít zabezpečení SSL/TLS, pokud je dostupné) -> OK -> v následném okně pak klikneme na Připojit.

V levém sloupci pak vidíme strom souborů na FTP, když 2x klikneme na požadovaný soubor, rovnou se nám otevře v PSPadu a můžeme editovat. Soubor poté uložíme a projevené změny se rovnou promítnou na serveru.

Odpojení od serveru pak provedeme kliknutím pravým tlačítkem myši například pod strom souborů na Odpojit od FTP.