Joomla 3.x.x| Instalace

Příprava instalace

V následujícím návodu si ukážeme postup instalace CMS Joomla verze 3.x.x Před samotnou instalací Joomly je potřeba připravit databázi a ověřit verzi PHP. Databázi si vytvoříte dle návodu ZDE , zřídí se do 30 minut. Přístupové údaje, které Vám dorazí na email, je potřeba někam uložit případně si je pamatovat.

Verzi PHP si ověříte dle postupu uvedeného ZDE Pro verze 3.x.x se doporučuje verze 7.3 a vyšší. (Instalace v návodu proběhla na verzi 7.3) Aktualizace verze PHP se rovněž projeví do 30 minut.

Joomla nepodporuje český jazyk tak dobře jako třeba WordPress a je tedy potřeba instalovat balíčky, případně hledat vhodné verze, které češtinu obsahují. Pokud Vám nevadí Joomla v anglickém jazyce můžete přeskočit na postup instalace, pokud češtinu vyžadujete, věnujte pozornost i následujícím odstavcům.

Český překlad

Na stránce českého překladu pro CMS Joomla ZDE klikněte na níže zvýrazněný odkaz.

České překlady

Odkaz Vás nasměroval na stránku, kde se nachází seznam verzí, pro které je český překlad vytvořen. Seřadíme je dle vydání, tedy „Release Date„. Ve sloupci si vybereme nejnovější verzi (na příkladu tedy 3.9.22.v2) a stáhneme ji.

Stažení potřebné verze

Máme tedy staženou verzi, která již podporuje český překlad a bude možné si češtinu nastavit již při instalaci – tedy nebude potřeba instalovat jazykový balíček.

Instalace

Stažený soubor nahrajte na FTP do správného adresáře a rozbalte ho. Je potřeba vybrat soubor v sekci Archiv – tím se Vám soubory rovnou rozbalí.

Celý postup je na následujících snímcích.

Soubory máme na FTP nahrané, takže přejdeme k samotné instalaci. WebFTP však nezavírejte, budeme jej ještě potřebovat.

Na doméně je nyní vidět instalační stránka, kde již zadáme potřebné údaje a provedeme základní nastavení. Je potřeba vybrat jazyk, zadat název a popis webu a údaje administrátora (ty je potřeba si pamatovat).

V druhém kroku je potřeba připojit databázi, kterou jste si vytvořili dle návodu výše.

Typ databáze – ponechte výchozí hodnotu, ostatní údaje nastavte dle údajů, které jste obdrželi emailem po vytvoření databáze. Předponu tabulek si můžete určit vlastní nebo ponechat výchozí.

Po potvrzení údajů se Vám s největší pravděpodobností zobrazí následující chyba. Zde je potřeba vrátit se na FTP a smazat zmíněný soubor na který instalace ukazuje. Jakmile tak provedete, zadejte znovu heslo pro databází a pokračujte.

Chybová hláška
Soubor určený ke smazání

Pokud jste postupovali správně, měla by se Vám zobrazit stránka o úspěšné instalaci. Následně dokončíme nastavení českého jazyka.
V případě že češtinu nevyžadujete a stáhli jste si nejnovější balíček, můžete odstranit instalační složku a již pracovat v administraci webu.

Jedná se o velmi snadné nastavení, kde si pouze pro všechny možnosti zvolíte českou předvolbu. Po potvrzení se se Vám zobrazí stránka, potvrzující úspěšnost instalace. Pomocí tlačítka odstraníte instalační složku (z bezpečnostních důvodů), přihlásíte se do administrace a konečně můžete pracovat na svém webu.

Pokud jste se během instalace setkali s nějakou chybou, případně se potýkáte s jiným problémem na webu, zeptejte se na našem fóru a společně se to pokusíme vyřešit. HELP.