Každý, kdo spravuje web, by ho měl umět zálohovat. Záloha webu Vás tak může zachránit v situaci, kdy Vám někdo webové stránky napadne, omylem si smažete část svých webových stránek a nebo se dostanete do nefunkčního stavu – instalací nového pluginu. Jistotou v těchto případech je ruční záloha jak FTP (souborů), tak databáze.
Ruční záloha FTP (souborů)
- vytvořte si u sebe na počítači složku, kterou pojmenujeme například web_zaloha_[datum] (záloh může být více a proto je výhodné připojit i datum tvořené zálohy)
- připojte se na FTP a otevřete si adresář s webem. V mém případě tedy /www/domains/wordpress.wds-test.cz/
- označte všechny soubory a klikněte na tlačítko stáhnout
Pozor, u větších webů doporučuji využít například Total Commander nebo FilleZillu, kvůli možnému dosažení max execution time.
Ve stažených souborech nyní máme komprimovaný soubor, ve kterém se nachází první polovina našeho webu. Tento soubor si přesuneme do naší vytvořené složky web_zaloha_[datum] ve svém počítači a nebo si zálohu můžete nahrát například na přenosný flash disk.
Ruční záloha databáze
- přihlaste se do DB pomocí phpMyAdmin
- v levém menu vyberte znovu konkrétní databázi
- v horním menu vybereme položku „export“
- ponecháme možnost rychlého exportu a zvolíme „Proveď“
- soubor typu .sql uložíme do naší nové složky web_zaloha_[datum] ve svém počítači a nebo si zálohu můžete nahrát například na přenosný flash disk.
Zálohu je samozřejmě potřeba provádět pravidelně a hlavně po (i před) větších změnách na webu. Vždy si udržujte v počítači alespoň 3 různé zálohy, jelikož Vaše poslední záloha může rovněž obsahovat nějakou chybu a zbytečně tak přijdete o vše. Rovněž ale nemá smysl ponechávat si 50 záloh.