IP adresy při odesílání emailů (SPF)

Vyřešeno182 zhlédnutíWebhostingsmtp SPF SPF záznam
0

Dobrý den,

potřebuji správně nastavit SPF záznam u domény domenaxy.cz (neregistrovaná u Wedosu) tak, abych jejím jménem mohl z PHP funkce mail() na Wedos webhostingu odesílat emaily.

Tedy z PHP mail() běžícím na webhostingu Wedosu odešlu email s odesílatelem uzivatel@domenaxy.cz (na adresátovi předpokládám nezáleží).

Prosím o potvrzení, že chápu správně následující:

 1. Pokud odesílám pomocí PHP mail(), tak email odchází přímo ze serveru webhostingu, takže do SPF záznamu stačí uvést pouze A a AAAA záznam webhostingu. Není potřeba uvádět _spf.we.wedos.net.
 2. _spf.we.wedos.net obsahuje pouze IP adresy mailserverů, přes které by to šlo, pokud bych odesílal mail pomocí SMTP?

Přiznávám, že nejsem úplně zběhlý v infrastruktuře emailů, takže kdyby někdo zároveň nastínil kudy emaily jdou v případě odeslání přes PHP mail() vs například přes webového klienta, který Wedos poskytuje apod. budu rád.

Díky

Role: Zákazník
Otázka je uzamčena pro nové odpovědi.
MB313456 Vybral nejlepší odpověď 19. 10. 2022
0

Zdravím, v případě první otázky – máte pravdu – pokud použijete funkci mail(), e-mail odchází přímo z webového serveru. V případě SPF pak stačí přidat mechanismus „a“, který dle RFC zastřešuje jak A, tak AAAA záznam, tedy IPv4 i IPv6 adresu serveru. KB Wedosu zmiňuje, že v případě AAAA záznamu je nutné přidat „ip6“ mechanismus, ale hádám, že článek vychází ze zastaralého RFC a dnes již tak úplně neplatí, viz https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc7208#section-5.3 (případně jako zdroj Wikipedia a jiné)

V případě druhé otázky jste si taky odpověděl. 🙂 Například nyní jsem pokusně zkoušel odeslat e-mail přes Wedos Webmail a e-mail odešel z jednoho ze serverů, který je definován pomocí mechanismu „include“ ( _spf.we.wedos.net ), taky nezapomenout na mechanismus „mx“

Pokud odesíláte z Wedosu poštu, nebál bych se použít doporučený vzor (a zda je nastavení správné, to se dá otestovat přes mail-tester.com a jiné online nástroje):

<code>v=spf1 mx a include:_spf.we.wedos.net -all</code>
Role: Zákazník+ Web: https://socl.cz Vizitka: Jsem spokojeným klientem WEDOSu už od roku 2011. :)
MB313456 Vybral nejlepší odpověď 19. 10. 2022
-1
JS324546 3.11K - WEDOS Internet, a.s. 1 Komentář

Dobrý den,

e-maily odeslané přes funkci PHP mail() se u WEDOS podepisují přes DKIM.

V DNS domény je třeba nastavit tyto záznamy:

DKIM (DomainKeys Identified Mail) – elektronické podepisování e-mailů pro prokázání vazby k doméně odesílatele je u domén potřeba tyto 2 záznamy.

Jsou to tyto 2:

 • key1.wedos-dkim._domainkey
  1800
  CNAME
  key1.dkim-we.wedos.net
 • key2.wedos-dkim._domainkey
  1800
  CNAME
  key2.dkim-we.wedos.net
Role: Podpora
LŘ87859 publikoval nový komentář 28. 9. 2022

A případně odpovědi na moje dotazy? 🙂

-1

Mrkněte sem, mají to tu hezky popsáno. 😉 https://kb.wedos.com/cs/webhosting/e-maily/e-maily-nastaveni-spf-zaznamu/

Role: Zákazník+ Web: https://socl.cz Vizitka: Jsem spokojeným klientem WEDOSu už od roku 2011. :)
LŘ87859 publikoval nový komentář 24. 10. 2022

Právě, že není 🙂. Četl jste si i text mého dotazu?

Četl, ale osobně preferuji, když lidé problematiku pochopí a pak nemusí vznášet dotazy, než když je jim jen podána odpověď a oni tomu jen slepě věří, aniž by chápali, jak věci fungují. Dobrá tedy, ponechám laskavou odpověď na podpoře Wedosu. (pokud by dlouho nereagovali, odpovím na vaše dva dotazy klidně sám)

Pochopit se dá z odpovědi na otázku. To, jestli to bude slepá odpověď nebo vysvětlení je spíše na pisateli odpovědi .😉 V každém případě to, na co jsem se ptal v KB chybí.