výhružný spam

Vyřešeno203 zhlédnutíWebhosting
0

Dobrý den do WEDOSu.Včera jsem dostal tento mail – viz níže. Nikam jsem nelezl, ani na nic neklikal a tak, jak ten mail jsem našel, přeposílám k Vám s prosbou o radu. Nechci brát hrozby na lehkou váhu a chci, abyste o tom věděli. Myslím, že to snad nejde uskutečnit, aby mi někdo vymazal celý adresář. Ještě změním hesla na FTP a do klientského prostředí WEDOSu.Děkuji za zprávu.S pozdravem Leoš Lacina.———- Původní e-mail ———-
Od: SKOLAZDRAVI.EU Certificate <info@certificatepurchase.com>
Komu: skola.zdravi@seznam.cz <skola.zdravi@seznam.cz>
Datum: 17. 7. 2020 8:50:27
Předmět: SKOLAZDRAVI.EU Web Expiration Reminder

This confirmation message is to alert you that your invoice number ab966bcca1c843f0a7c8c4040d9f3539 due on 2020-07-17 is SUSPENDED. Please ensure that you make payment ASAP to prevent any TERMINATION of services to SKOLAZDRAVI.EU.

Do take note that if no payment is made in the next 3 business days, your data may be purged and deleted.

https://websitescertificate.com/?xid=ab966bcca1c843f0a7c8c4040d9f3539

Disclaimer notice: We can not be held legally liable for any claims, damages or loss which you may incur because of the cancellation of SKOLAZDRAVI.EU. Any such damages may include but aren’t solely limited to: monetary losses, deleted data without backups, loss of search engine rankings, lost communications, undelivered email or any other service, business or technical damages that you may suffer. For more information please consult section 7. a4 of our Terms of Service.

This is the last renewal notification which we are required to communicate about the expiration of SKOLAZDRAVI.EU certificate.

https://websitescertificate.com/?xid=ab966bcca1c843f0a7c8c4040d9f3539

All online services will be restored automatically on SKOLAZDRAVI.EU upon successful confirmation of payment. We thank you for your urgent attention to this matter and continued business.

Role: Zákazník
Otázka je uzamčena pro nové odpovědi.
Vybral nejlepší odpověď
1

Dobrý den,

jedná se samozřejmě o podvodný spam. Váš e-mail získali z registru EU domén :

Wedos v tomto nehraje žádnou roli.
Mám ve správě přes 200 domén a několikrát týdně dostávám podobné maily.

Je to přesně, jak píšete – data u Wedosu jsou samozřejmě v bezpečí a nic Vám nehrozí.

Co se týká domén/služeb, samozřejmě reagujte vždy jen na informace od registrátora domény/dodavatele služeb.

Stránka už je nahlášena jako podvod, viz screen :

Role: Zákazník+ Web: https://www.techniciostrava.cz Vizitka: Jsi-li programátor, prohraješ s počítačem, výrobcem HW a uživatelem. Jsi-li tester, prohraješ se všemi.. Programováním i testováním se to snažím vyvrátit :-)
Vybral nejlepší odpověď

Categories