Windows 11 na VPS ON

Vyřešeno974 zhlédnutíVirtuální serveryVPS ON Windows 11
0

Dobrý den, možná dostanu odpověď a možná někomu pomůže kam jsem se dostal.

Jako začínající firma řešíme hostování účetního sw a zálohu důležitých dat „někde na cloudu“. Jelikož mám historicky většinu webů svých i klientů nebo kamarádů u wedosu (a odchod za zdánlivě výhodnější nabídkou se setkal maximálně s problémy a návratem) zvolil jsem VPS opět u Wedosu. Pro Windows 10 a vyšší nelze použít VPS SSD ale musí se použít VPS ON.

Nutno podotknout že pro server se vždy hodí licence Windows server která by měla mít mnoho výhod oproti klasickým Windows. V první řadě stabilitu a taky je osekaná o blbiny které by standardní uživatel „mohl“ potřebovat. Bohužel cena licencí se pohybuje v řádů tisíců i z druhé ruky a přímo od mc jsme na desítkách tisíců. Oproti čemuž „standardní“ licence windows se dají z druhé ruky koupit za pár stovek. Další hypotetická varianta by byla zvolit Linux a účetní sw spouštět přes „Vine“ ale nehodlám jít zas do takového „experimentování“. Navíc k virtuálnímu PC bude přistupovat v 99% účetní a občas jednatelé firmy takže chci „čisté řešení“ přes vzdálenou plochu. Tolik k výběru os.

Se systémem VPS ON – OpenNebula jsem se kamarádil dva večery, nutno podotknout že návody relativně fungují – pokud je dodržíte doslovně. Wedos má pro tyto řešení vlastní návody, snad pár poznámek:

 •  instalační iso stahujte ze stránek Windows a zkontrolujte že máte správnou variantu.
 •  obstarejte si licenční klíč a tím že hostujete by měl být fakt pravý (já koupil z druhé ruky, EU mám pocit zakázala Windows to že se uživatelé „nesmí“ os přeprodávat tak by to mělo být čisté řešení, eshopů je hodně, kupujte ideálně na eshopu z ČR)
 • stáhněte si iso s drivery pro VirtIO /taky najdete v návodech/
 • Při nahrávání na server zkontrolujte že jste dodrželi návod, musíte nahrávat jako read only CD-ROM. Změna parametrů po nahrátí vám nepomůže a pokud nahrajete isa jako „os“ a až pak změníte jako já tak po připojení způsobíte pád serveru a nutný zásad podpory
 • Pro vypnutí VPS musíte použít „tvrdé vypnutí“, klasické vypnutí lze použít až když bude os nainstalován, abyste mohli ISO soubory připojit musí být VPS vyplé
 • defaultně máte k VPS připojen svůj prázdný diskový prostor, nemusíte jej mazat a podle návodu znovu vytvářet

Pokud máte připojené ISO instalace win, ISO driverů VirtIO i prázdný diskový prostor můžeme se pustit do instalace:

 • start VPS
 • v  boot menu zvolte mechaniku s instalací win11
 • rozjede se instalace a vyzve vás k vložení klíče, zadejte ho
 • Pri načtení disků v rozhraní VirtIO najděte v návodu z wedosu co zvolit a fungují ovladače pro windows 10. Vyberte disk a pokračujte.
 • instalátor vám nahlásí že systém není kompatibilní s hw. Nezjistil jsem proč ale pokud máte splněné minimální požadavky os (já zvolil 8GB ram, 64G disk, 4jádra) tak může být problém buď v velikosti a rozlišení obrazovky, nebo dle podpory možná CPU E3-1585L v5 a podporou TPM 2.0 atd. Každopádně našel jsem na youtube návod jak „na vlastní riziko“ přes editaci registrů WIN11 na nekompatibilní hw nainstalovat. Shift + F10 zpustíte konzoli (příkazový řádek). Zadáte „regedit“ pro spuštění editoru registru a v položce: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup vytvořte: Nový -> klíč s názvem LabConfig a v této „složce“ vytvořte 3 hodnoty DWORD (32-bit)  s názvy: „BypassSecureBootCheck“, „BypassRAMCheck“ a „BypassTPMCheck“ a všem musíte dát hodnotu „1“ (default je 0).
 • V instalaci se vrátíte o krok zpět a napodruhé vás pustí.
 • Poté odklikáte pár blbin ohledně klávesnice a země ale pak přijde „problém“ který jsem zatím nevyřešil a to nefunkční připojení k síti. WIN11 asi nemá drivery pro síťovou kartu a samotný systém nelze asi už nainstalovat bez připojení. Přes Shift+F10 si otevřete konzoli a po zadání „taskmgr“ si otevřete správce úloh kde ještě dříve šel „shodit“ jeden proces a dokončit instalaci zadáním jména a hesla do systému ale tam jsem se nedostal neboť nová varianta instalátoru je proti tomuto odolná.
 • Drivery pro síťovou kartu by snad mohly být na ISO VirtIO ale musím pohledat zda vůbec a nebo zda není řešení úprava síťové karty ve OpenNebula. Budu rád za jakékoliv rady. Přes Shift+F10 a „taskmgr“ se proklikáte i na prohlížeč souborů ale to rozlišení je tedy peklo. Možná i to samotné rozlišení bude důvod proč os nejde standardním způsobem spustit. Jakmile by se ale instalace dokončila a zvládly se nainstalovat ovladače síťové karty, stačí spustit vzdálenou plochu a jsme „doma“. Pokud najdu řešení přidám jej sem.
Role: Zákazník
Otázka je uzamčena pro nové odpovědi.
MB313456 Vybral nejlepší odpověď 25. 9. 2023
0
99.70K Odpověď od WEDOS Internet, a.s. 0 Comments

Já také děkuji za Vaše příspěvky, rozšířím o ně stávající návod.

Role: Podpora Web: https://kb.wedos.com Vizitka: WEDOS Specialista na Znalostní bázi
MB313456 Odpověděl na otázku 8. 9. 2023
Prohlížíte 1 ze 6 odpovědí, klikněte zde pro zobrazení všech odpovědí.