Založení nového hostingu bez výpadku

Vyřešeno806 zhlédnutíWebhosting
0

Dobrý den,

řešíme založení nového hostingu pro klienta. Rádi bychom zprovoznili nový hosting pro doménu dozpbystrice.cz.

Nicméně tato doména je vedena jako alias k hostingu vyvoj-dorlandu.cz na jiném účtu u Wedosu a běží na ní webová prezentace.

Nový hosting tak nelze ani objednat, protože při snaze o objednání, dostaneme informaci, že daná doména je aliasem již existujícího hostingu.

Pokud však alias zrušíme, dojde k výpadku webové prezentace.

Jak můžeme objednat nový hosting, aniž by u toho došlo k výpadku?

Děkuji za odpověď.

Role: Zákazník
Otázka je uzamčena pro nové odpovědi.
JŠ255861 Vybral nejlepší odpověď 11. 2. 2022
1
49.38K Odpověď od WEDOS Internet, a.s. 0 Comments

Dobrý den,

v tomto případě se výpadku úplně nevyhnete, jelikož není možné doménu povolit u dvou hostingů zároveň.

Výpadek lze samozřejmě minimalizovat a změnu je vhodné naplánovat i časově, kdy na webu není velký traffic.

Nový webhosting prozatím můžete založit klidně na dočasný neexistující doménový název jako např. dozpbystrice.abc, na FTP pak překopírujete data webu do stejné cesty, jako na původním hostingu – /www/domains/dozpbystrice.cz

Pokud web používá databázi, tak je potřeba u nového webhostingu založit databázi novou a data překopírovat dle Import a export databáze v phpMyAdmin

V konfiguračním souboru webu pak také musíte údaje pro spojení s databází změnit na údaje nové databáze.

Pro snížení doby výpadku je pak vhodné u domény nastavit co nejnižší hodnotu TTL u A záznamů v administraci správce nastavených DNS serverů domény. Změna by se měla propsat do 60 minut dle současně nastaveného TTL záznamů.

Z administrace nelze ihned vystavit doméně certifikát, jelikož je to podmíněno propsáním změn DNS – nasměrováním doménu na webhosting a tedy vystavení certifikátu Let’s Encrypt standartní cestou zabere cca přes hodinu, než bude možné navázat https spojení s aktivním certifikátem. Tomuto výpadku předejdete pouze nasazením vlastního certifikátu vydaného pro doménu např. jinou certifikační autoritou. Tento certifikát snadno v nastavení HTTPS u webhostingu dozpbystrice.abc aplikujete a certifikát je zpravidla aktivní do 40 minut.

Stav webu v tento moment můžete lokálně otestovat např. změnou směrování v souboru hosts, kdy doménu dozpbystrice.abc nasměrujete na IP webhostingu dozpbystrice.abc a adresu otevřete v prohlížeči.

Vlastní certifikát můžete zdarma externě vystavit i přímo u Let’s Encrypt ověřením skrze DNS challenge. Lze to dobře např. pomocí utility LEGO a to manuálně nebo automatizovaně přes WAPI (pokud jej používáte), kdy nemusíte záznamy domény zadávat ručně.

Jakmile máte překopírovaná data, nastavené nízké TTL záznamů a načtený certifikát, tak jen postačí alias u původního hostingu odebrat a nový webhosting dozpbystrice.abc přejmenovat na dozpbystrice.cz spolu se zaškrtnutím změny v DNS – Přejmenování webhostingu

Role: Podpora
JŠ255861 Vybral nejlepší odpověď 11. 2. 2022
0

Dobrý den,

výborně. Děkuji za vyčerpávající odpověď a návod. Pustíme se do toho.

Přeji hezký den a pěkné svátky.

Role: Zákazník
JŠ255861 Změnil status na publikováno 11. 2. 2022