Email jako alias | 1. Obecné nastavení

V následující sérii si ukážeme jak fungují emaily jako aliasy a jak je případně používat v jednotlivých klientech.

Pozor! Neplést alias emailu, který je popsán v tomto návodu, s aliasem konkrétní schránky!

Jako první si upřesníme tři různé pojmy.

  1. Emailová schránka – jedná se o úložiště na serveru, kde se Vaše přijaté emaily ukládají
  2. Doména – doménové jméno, Vám nahrazuje IP adresu serveru za Vámi zvolený název (velmi hrubě shrnuto). Tedy zajišťuje abyste nemuseli zadávat číselnou adresu, která je obtížná na zapamatování, více zde.
  3. Emailová adresa – adresa na kterou nebo ze které odesíláte emaily. Tedy příjemce a odesílatel. Tato adresa se vždy skládá z názvu schránky, například info@ a domény, například wedos.cz. Emailová adresa je tedy například info@wedos.cz

Je potřeba pochopit, že samostatnou schránku nelze pro alias vytvořit, vždy lze vytvořit pouze hlavní schránku, do které následně dorazí emaily zaslané na alias. Například tedy pokud máte webhosting pojmenovaný „wedos.cz“ a k tomu máte přidaný alias například „pojisteni.cz„, tak můžete vytvářet pouze schránky @wedos.cz.

Alias Vám tedy vytvoří pouze další emailové adresy pro konkrétní schránky, jak je vidět na obrázku níže.

Schéma emailových adres pro alias

Všechny adresy tedy směrují do jedné „fyzické“ schránky.

Schéma adres pro schránky

Pro alias lze nastavit takzvané „Odesílaní jako„. To znamená, že adresa info@wedos.cz se u příjemce může tvářit jako info@pojisteni.cz.

Ukážeme si konkrétní příklad. Mám zde webhosting wds-test.eu u kterého jsem si vytvořil schránku windows@.

Vytvoření schránky

Následně jsem si k webhostingu přidal alias wds-test.PL a to pro mě nyní znamená, že pokud mi někdo zašle email na windows@wds-test.PL tak jej najdu ve schránce windows@wds-tes.EU

Přidání aliasu

Pozor! Musíte mít u domény nastavené MX, což je možné nastavit rovnou při přidání aliasu! Přidání záznamů do DNS trvá až 60 minut, takže je potřeba vyčkat, než se změna projeví.

Toto nastavení je možné pro mnoho domén / aliasů, což lze využít pokud chci například emailovou adresu pro CZ doménu, SK doménu a EU.

Níže je vidět, že jsem ze soukromé schránky info@ poslal email na windows@wds-test.PL ale dorazil do mé schránky windows@wds-test.EU, kterou mám připojenou k outlooku.

Příjem emailu