Migrace webu mezi hostingy | WordPress

Jedná se o interní návod, pro převod webu od jiného poskytovatele využijte návod zde.

V následujícím návodu si ukážeme, jak na nově zřízený webhosting přesunout web postavený na WordPressu, ze starého webhostingu v rámci WEDOS. Tento postup můžete využít například v případě, kdy máte starší webhosting, který nepodporuje nové verze PHP nebo při přechodu na WMS.

Pokud však máte web na opravdu staré PHP verzi, například 5.3 – 5.6 tak po přechodu na verzi 7.0 a vyšší Vám nebude web fungovat. Zde je potřeba web vytvořit celý znovu.

Postup je jednoduchý a skládá se ze 3 kroků

  1. Objednáte si nový webhosting
  2. Nahrajete na něj data webu (zálohu)
  3. Přejmenujete webhostingy a nasměrujete DNS

Postup není složitý, návod je delší jelikož pokrývá možné problémy a je psán co nejdetailněji. Pravděpodobně tedy některé části návodu přeskočíte.

Jako první je potřeba zřídit nový webhosting pomocí objednávkového formuláře zde. Samozřejmě nelze mít dva webhostingy se stejným názvem, takže pokud se Váš původní web jmenuje například mujweb.cz tak nový webhosting pojmenujte mujweb.XXX, tedy pouze upravíte .tld koncovku. (V případě přechodu na WMS si nový hosting vytvořte v administraci)

Stažení dat ze starého webhostingu

Po uhrazení webhostingu je potřeba vyčkat přibližně 30 minut než se webhosting vytvoří. Mezitím si tedy stáhněte data webu. Přihlaste se na FTP například pomocí WebFTP (pokud máte vetší web, bude potřeba web stáhnout přes FileZillu nebo Total Commander)

FTP údaje Vám byly zaslány na email po zřízení původního webhostingu. Předmět emailu je ve tvaru Webhosting zřízen nazevhostingu.tld [cislo-objednavky]

Email s FTP přístupy

Pokud jej nemůžete dohledat, je možné si pro svůj FTP účet nastavit nové heslo. V zákaznické administraci v detailu webhostingu máte FTP účty. Otevřete si hlavní FTP účet (označen písmenem H)

FTP účty

Na následující stránce máte uvedený FTP server, login a formulář pro změnu hesla.

Editace FTP účtu

Po přihlášení na FTP, je potřeba najít adresář s webem. Web můžete mít přímo v adresáři /www/ nebo v doménovém adresáři /www/domains/moje-stranky.cz/

  • vytvořte si u sebe na počítači složku, kterou pojmenujte například web_zaloha
  • připojte se na FTP a otevřete si adresář s webem. V mém případě tedy /www/domains/wordpress.wds-test.eu/
  • označte všechny soubory a klikněte na tlačítko stáhnout
Stažení souborů webu

Stahování může trvat až několik minut. (Pokud stahování trvá nepřiměřeně dlouho, například >15 minut, pak bude potřeba stažení provést pomocí jiného FTP klienta, jak je zmíněno výše)

Po stažené souborů z FTP, přejděte ke stažení databáze. Do databáze se přihlásíte přes rozhraní PMA (PhpMyAdmin).

Nevíte-li jakou databázi Váš web využívá, podívejte se opět na FTP a najděte soubor wp-config.php. V tomto souboru jsou uvedené informace o databázi.

wp-config.php

Zde Vás zajímá parametr uživatel a heslo.

  • pomocí těchto údajů se přihlásíte do již zmíněného PMA.
  • v levém menu vyberte konkrétní databázi
  • v horním menu vybereme položku „export
  • ponechte možnost rychlého exportu a zvolte „Proveď
  • soubor typu .sql uložte do nové složky web_zaloha
Export tabulek pomocí PMA

Nahrání dat na nový webhosting

Již máte potřebná data, nyní je stačí nahrát na nově zřízený webhosting. Nejdříve musíte na novém webhostingu vytvořit novou databázi, to je možné dle návodu zde.

Databáze se Vám bude chvíli zřizovat, takže se mezitím přihlaste na FTP nového webhostingu. Údaje Vám opět přišli na email, stejně jako je uvedeno výše při přihlašování na starý webhosting.

Jakmile se na FTP přihlásíte, vytvořte si doménový adresář v /domains/ tedy například /www/domains/mujweb.cz/, do tohoto adresáře následně nahrajte původní stažená data. Pokud jste stahovali přes WebFTP, stáhl se Vám archiv, tedy nyní zvolte NahrátArchivvybrat soubor

Nahrání archivu

Nová databáze by již měla být zřízena a již Vám určitě dorazil email s přístupy. Upravte tedy údaje souboru wp-config.php

Zadání nových údajů

Máte tedy nahrané soubory na FTP a připojenou novou databázi k webu. Nicméně nově zřízená databáze je zatím prázdná, takže je potřeba importovat tabulky webu.

  • opět se přihlásíme do PMA avšak pomocí nových údajů.
  • v levém menu vyberte znovu konkrétní databázi
  • v horním menu vybereme položku „import
  • vybrat soubor – vyberte soubor s tabulkami a zvolíme „Proveď
Import tabulek

Následně se nám zobrazí hláška Import byl úspěšně dokončen

Web je kompletně přesunutý a zbývá poslední krok. Starý webhosting přejmenujte například přidáním subdomény do názvu, tedy stary.mujweb.cz – tímto webhosting odpojíte od domény

Nový webhosting přejmenujte na správný název webu – rovněž je potřeba zvolit nasměrování DNS jelikož nový webhosting má jinou IP adresu.

Pozn.: U změny názvu starého webhostingu není změna DNS třeba. Webhosting nemá doménu ke které by se nasměroval. Po přejmenování starého webhostingu je možné nový webhosting přejmenovat téměř okamžitě.

Po kliknutí na tlačítko přejmenovat se bude na doméně zobrazovat web na z nového webhostingu do 60 minut – jedná se tedy o bezvýpadkový přesun. Starý webhosting můžete nechat doběhnout nebo volně expirovat.

Pokud máte doménu a DNS u jiného poskytovatele, je potřeba si u něj upravit DNS záznam typu A na novou IP adresu.

Možné problémy a jejich řešení

Nastal Vám během nebo po přesunu nějaký problém? Napište nám. Případně požádejte o radu na HELP fóru.