Instalace Moodle 3.11.3+

V tomto návodu si ukážeme jak na webhosting nainstalovat Moodle verze 3.11.3+, kterou lze stáhnout zde. Před instalací si připravíme instalační soubory a zřídíme si databázi, kterou připojíme během instalace. Databázi si zřídíme v zákaznické administraci dle návodu zde. Zřízení databáze chvilku trvá, proto se pustíme do nahrání souborů a následné úpravy.

Videonávod: Nahrávání souborů a načítání stránek obsahuje střih jelikož tyto procesy trvají několik minut.

Pokud se chystáte na jednom webhostingu provozovat více redakčních systémů či e-shopů (ať jako aliasy nebo jako subdomény), pročtěte si také článek Různé redakční systémy na jednom webhostingu.

Stažený archiv rozbalte a obsah zkopírujte na webhosting přes FTP do adresáře /www/domains/vase-domena.tld/ případně přímo do složky www/.

Úprava souborů na FTP

Jakmile nahrajete obsah na FTP budete muset upravit dva soubory. Jedná se o soubor index.php v podsložce /admin a soubor component.php v podsložce /lib/classes/. Do obou souborů přidejte znak @ před funkci volající opcache.

V souboru admin/index.php se jedná o řádek 80

funkce v souboru /admin/index.php
funkce v souboru /admin/index.php po úpravě

Podobnou úpravu provedeme v souboru component.php na řádku 1164

funkce v souboru /lib/classes/component.php
funkce v souboru /lib/classes/component.php po úpravě

Instalace moodle

Po úpravě souborů se nám na doméně již zobrazí průvodce instalací. Vybereme si tedy jazyk a pokračujeme v instalaci. Na další stránce jste vyzváni k potvrzení cest, ty ponechte ve výchozím stavu a pokračujte.

zvolení databáze

Na další stránce zadáme údaje pro připojení do databáze. Tyto údaje naleznete v emailu o zřízení databáze. Port pro připojení databáze je 3306.

Příklad zadání údajů do databáze

Následně již pouze potvrdíme podmínky použití a potvrdíme ověření modulů.

Pokud na stránce nevidíte tlačítko pro pokračování v instalaci, aktualizujte stránku klávesou F5, dokud neuvidíte tlačítko „aktualizovat databázi Moodle“. V některých případech je potřeba stránku aktualizovat dvakrát či třikrát.

Po dokončení se dostanete na poslední stránku, kde aktualizujete profil administrátora webu a již můžete celý moodle spravovat a vytvářet kurzy / stránky.

Pokud jste během instalace narazili na jakékoliv problémy, podělte se o ně s námi na našem fóru Help WEDOS.

Možné chyby

/domains/ v URL webu

Pokud se Vám v URL webu zobrazuje /domains/, je potřeba upravit konfigurační soubor. Ten naleznete na FTP v adresáři s webem pod názvem config.php. V tomto souboru se nachází řádek

$CFG->wwwroot   = ‚https://vasedomena.tld/domains/vasedomena.tld‘;

Tento řádek je potřeba upravit na

$CFG->wwwroot   = ‚https://vasedomena.tld‘;

Na konci se nesmí nacházet lomítko! Poté stačí soubor uložit a webu bude fungovat pod doménou bez adresářové cesty v URL.