SEO – optimalizace webu | Analýza klíčových slov

V tomto díle seriálu o SEO optimalizaci webu si podrobně popíšeme postup správného výběru klíčových slov pro webovou stránku za účelem podpory růstu návštěvnosti, leadů či prodejů. Tento proces se obecně nazývá analýza klíčových slov.

Kapitoly

  1. Jak najít klíčová slova
  2. Jak analyzovat klíčová slova
  3. Jak vybrat klíčová slova

Co je to klíčové slovo?

Klíčové slovo je výraz či konkrétní fráze, pod kterou uživatelé internetových prohlížečů, vyhledávají relevantní odpovědi prostřednictvím různých webových stránek. Tvůrci webových stránkách by měli tyto slovní spojení vhodně integrovat do obsahu svého webu, díky čemuž mohou dosáhnout vyššího umístění ve výsledcích vyhledávání a rapidně tak zvýšit šanci na přivedení uživatele na jejich webovou stránku po zadání konkrétního dotazu.

Tento termín spadá do oblasti internetového marketingu. S klíčovými slovy pracují zejména online marketéři, jako jsou SEO a PPC specialisté či copywriteři.

Typy klíčových slov

Short-tail klíčová slova

Mezi short taily patří dotazy, které obsahují pouze jedno klíčové slovo a mají vysoký objem hledanosti (až několik desítek tisíc za měsíc). To z nich činí klíčová slova, která jsou velmi konkurenční, tudíž je obtížné se u takovýchto výrazů umisťovat na předních pozicích ve výsledcích vyhledávání. Mezi taková klíčová slova může patřit například dotaz „oblečení“, „pojištění“ či „autoservis“. Tyto výrazy jsou však ve většině případech málo konkrétní a pouze těžko z nich lze vyčíst záměr uživatelského vyhledávání. Například u slova „pojištění, mohou zákazníci hledat pojištění auta, seznam firem nabízející pojištění, ale také pouze definici tohoto výrazu. Díky tomu nejsou short tailová klíčová slova dostatečně konverzní.

Middle-tail klíčová slova

Middle tail klíčová slova se skládají ze 2-3 slov. Oproti short tailům jsou specifičtějšího charakteru, mají nižší, přesto stále velmi slušný objem hledanosti (okolo 2000 dotazů za měsíc) a jejich konkurečnost není tak vysoká. Příkladem middle tail klíčových slov může být „oblečení pro děti“, „životní pojištění“ či „autoservis praha“. Popisuje tedy většinou produkt, určité téma nebo lokaci více do detailu. Z důvodu vyšší relevance a konkrétnějšího vyhledávacího záměru uživatelů, je konverzní poměr u těchto klíčových slov výrazně vyšší než u short tailů.

Long-tail klíčové slova

Long tail klíčová slova se skládají z více jak 4 slov nebo dokonce z celé dlouhé fráze. Jsou velmi specifická a nemají tak příliš velký objem hledanosti (okolo 10-200 dotazů). Dohromady ovšem tvoří většinu všech vyhledávacích dotazů v prohlížečích. Graf níže ukazuje tuto skutečnost. Příkladem long tailů můžou být například výrazy „bílé dámské tenisky nike“, „levné cestovní pojištění do usa“, „nonstop autoservis praha 10“. U tohoto typu klíčových slov je největší šance na umístění se na první straně SERPu, jelikož objem hledanosti a konkurečnost u těchto dotazů je ve srovnání s short taily a middle taily nižší. Konverzní poměr, tedy pravděpodonost uskutečnění obchodu, je u long tailů ze všech třech typů nejvyšší.

Křivka poptávky pro vyhledávání v prohlížečích
Křivka poptávky pro vyhledávání v prohlížečích (zdroj: https://ahrefs.com/blog/long-tail-keywords/)

Neexistuje kategorie klíčových slov, která by byla vyloženě tou nejlepší pro cílení. Všechny mají své pro i proti. Ovšem pokud svůj byznys s webovými stránkami teprve budujete a potřebujete se rychle dostat na vyšší příčky ve výsledcích vyhledávání, určitě se nejdříve zaměřte na více long tailových klíčových slov, které mají nižší konkurenčnost a zároveň jsou vysoce konverzní.

Co je to analýza klíčových slov?

Analýza klíčových slov je proces, který se zabývá nacházením vyhledávacích slov a frází, které uživatelé zadávají do prohlížečů (Google, Seznam atd.) při hledání potřebných informací. Je na ní závislá následná tvorba obsahu webové stránky a její jednotlivé landing pages, on-page SEO optimalizace, ale případně i placená reklama ve vyhledávání (PPC kampaně). Proto je tzv. „klíčovka“ prvním krokem jakékoliv online marketingové kampaně, nejenom té týkající se SEO.

Výsledkem kvalitního výzkumu klíčových slov v oblasti e-commerce je souhrnný výběr klíčových slov, které zákazníci používají při hledání nabídky produktů či služeb související s určitým oborem podnikání. Bonusem je také zisk dokonalého přehledu o cílové skupině zákazníků.

Na základě specifických dat z analýzy klíčových slov získáte odpovědi na tyto zásadní otázky:

  • Co uživatelé hledají?
  • Kolik lidí konkrétní dotazy vyhledává?
  • V jakém formátu konzumují uživatelé obsah nejraději?
  • Jak velká je konkurence u konkrétních dotazů ve výsledcích vyhledávání?
  • Spousta dalších relevantních informací

Praktické využití analýzy klíčových slov

Výstupy z analýzy jsou ve většině případech vizualizovány dle jejich základní klasifikace a jsou důležitým podkladem pro většinu oblastí digitálního marketingu. Hodí se například pro účely těchto aktivit:

  • Návrh architektury webu
  • Podklad pro obsahovou strategii
  • Optimalizace obsahu na stávajících webových stránkách
  • Tvorba nových vstupních stránek (landing pages)
  • Audit a revize aktuálního stavu SEO
  • Podklad pro správu PPC kampaní

1. Jak najít klíčová slova?

Každý výzkum klíčových slov začíná přemýšlením nad tím, co by mohli potenciální zákazníci vyhledávat, tak aby se jim zobrazily právě moje webové stránky. Než začnete tyto konkrétní slovní spojení hledat, položte si sami sobě dvě otázky, které jsou výbornou pomůckou při stanovování sady relevantních klíčových slov.

  • O čem je vaše webová stránka? Zaměřujete se na prodej výrobků či služeb nebo poskytujete užitečné rady, tipy a návody? Pokud si určíte hlavní téma webové stránky a základní informace, bude se Vám snáze hledat typ klíčových slov, se kterými chcete cílit na zákazníky.
  • Jaký je hlavní záměr webové stránky? Je primárním cílem webové stránky prodávat produkty anebo zákazníkům poskytnout dodatečné informace, aby mohli učinit adekvátní rozhodnutí? Díky vymezení hlavního záměru webové stránky se budete schopni zaměřit na klíčové slova, které nejsou pouze obecná, nýbrž konkrétní a relevantní.

ZDROJE KLÍČOVÝCH SLOV

Brainstorming klíčových slov

Pouze na základě znalosti svého oboru a položení si základních otázek pravděpodobně přijdete sami na 10 až 20 klíčových slov, které si myslíte, že zákazníci vyhledávají, když hledají společnost jako je právě ta vaše. Stačí se pouze vžít do role zákazníka nakupujícího vaše produkty. Poté co získáte několik základních frází, následně je můžete rozšířit a blíže specifikovat prostřednictvím některého ze SEO nástrojů, ke kterým se dostaneme později v tomto článku.

Google našeptávač a „Související vyhledávání“

Pro upřesnění klíčových slov souvisejících s tématem vaší webové stránky, můžete využít samotný Google vyhledávač. Při psaní konkrétního dotazu do vyhledávače vám totiž Google „našeptává“ další výrazy, které zákazníci často vyhledávají. Jelikož je nabízí samotný Google, můžete si být jistí, že mají tyto klíčová slova velmi slušnou hledanost.

Další skvělý způsob, jak najít relevantní klíčová slova, je sekce „Související vyhledávání“ v dolní části výsledků vyhledávání. Jestliže například prodáváte elektroniku a hledáte relevantní sadu klíčových slov k notebookům, jednoduše zadejte dotaz „notebooky“ a podívejte se na osm souvisejících výrazů v dolní části SERPu. Stejně jako u našeptávače, také tyto doporučené výrazy pochází přímo z dat Googlu a uživatelé je tak velice často vyhledávají.

Související vyhledávání ve výsledcích vyhledávání v Googlu
Související vyhledávání v Googlu

TIP: Klikněte na některé z nabídnutých klíčových slov a opět dorolujte dolů v SERPu, kde najdete nový list souvisejících dotazů. Takto můžete pokračovat dále a získávat sadu klíčových slov.

Klíčová slova konkurence

Při získávání sady klíčových slov prostřednictvím Googlu (našeptávač a související vyhledávání) můžete také současně začít zjišťovat, zda se na některá tyto klíčová slova zobrazuje ve výsledcích vyhledávání vaše konkurence. Takto jednoduše lze hned pro začátek získat obecný přehled, u jakých klíčových slov je poměrně vysoká šance umístění se na první stránce v SERPu a u jakých výrazů to může být podstatně složitější. U klíčových slov, na které se konkurence ve výsledcích vyhledávání zobrazuje, se podívejte, jaká další klíčová slova používá a jakým způsobem je jejich landing page (cílová stránka) řešená – např. struktura webu (článku), nadpisy a podnadpisy, URL adresa či meta tagy. Můžete se tak inspirovat pro tvorbu vašeho webového obsahu.

V rámci sledování klíčových slov konkurence se můžete však také dozvědět více o přaních, potřebách a chování vašich zákazníků. Hledáním relevantních klíčových slov tak zároveň provádíte analýzu vaší tržní niky. Ta vám například pomůže zjistit, jaký typ obsahu přidat na web, jak optimalizovat firemní nabídku či jak lépe porozumět důležitým prodejním argumentům.

Diskuzní fóra a sociální sítě

Najděte místa na internetu, kde vaše cílová skupina navzájem komunikuje. Například diskuzní fóra či sociální sítě. Diskutované témata vám pomohou k nalezení informací, které často uživatelé hledají a jejich používané výrazy jsou potenciálními klíčovými slovy. Ačkoliv diskuzní fóra a sociální sítě nejsou primárním zdrojem sběru klíčových slov, může to však být také jedno z míst, kde lze některá zajímavá middle tail a long-tail klíčová slova nalézt.

  • Diskuzní fóra
  • Facebook – skupiny
  • Twitter – trendy
  • Instagram – hashtagy
  • Reddit – vlákna

SEO nástroje na analýzu klíčových slov

Dokážete najít správná klíčová slova i bez použití nástroje na analýzu klíčových slov? Jistě. SEO nástroj vám ovšem dokáže celý proces ulehčit a zrychlit. Navíc díky němu najdete další vyhledávací dotazy, která jsou vyhledávané, relevantní a vaše konkurence na ně necílí. Můžete tím tak získat kýženou konkurenční výhodu.

Existuje nepřeberné množství SEO nástrojů, ze kterých si můžete vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce. Pravděpodobně nejznámějším a také nejspolehlivějším nástrojem je Google Keyword Planner, jelikož na rozdíl od ostatních, zde pochází data přímo od společnosti Google. Je navíc zdarma. Ačkoliv je určený především pro použití klíčových slov na placené PPC kampaně, lze přes něj najít také vyhledávací dotazy pro potřeby SEO.

Většina ostatních SEO nástrojů také nabízejí free variantu, nicméně sami po chvíli poznáte, že jejich data a funkce jsou většinou velmi omezené a je potřeba přejít na některou z placených variant. Mezi nejlepší zahraniční nástroje patří Ahrefs, Semrush či Mangools. Pokud chcete využít česko-slovenské nástroje, těmi nejznámějšími jsou Marketing Miner, Collabim a Senuto. Tyto komplexní SEO nástroje umožňují analyzovat klíčová slova, monitorovat výsledky vyhledávání (SERP), či sledovat pozice, hledanost a konkurenčnost konkrétních dotazů. V neposlední řadě lze také díky nim kontrolovat viditelnost webu ve výsledcích vyhledávání, provádět průzkum zpětných odkazů, zjišťovat vstupní stránky nebo hledat weby vhodné k linkbuildingu.

Rozhraní Marketing Mineru, SEO nástroje na analýzu klíčových slov
Český SEO nástroj na analýzu klíčových slov Marketing Miner

2. Jak analyzovat klíčová slova?

Získaná široká sada klíčových slov je základem pro jejich následnou analýzu. Na základě čeho se jednotlivá klíčová slova posuzují? Procházet desítky klíčových slov ručně je náročný a takřka nemožný úkol. S účinným SEO nástrojem a na základě analýzy několika metrik však poznáte, jaká klíčová slova jsou pro váš konkrétní obor relevantní a okolo kterých poté můžete začít vytvářet strukturu webu a další obsah.

Základní SEO metriky důležité pro analýzu klíčových slov:

  • Objem hledanosti
  • Konkurenčnost klíčového slova
  • Cena za proklik (CPC)
  • Míra prokliku (CTR)
  • Potenciál klíčového slova
  • Pozice ve vyhledávačích

Objem hledanosti

Objem hledanosti vyjadřuje počet vyhledávacích dotazů pro konkrétní výraz v prohlížeči v daném časovém období. Počet celkově zadaných klíčových slov je odhadovaný a může podléhat sezónním, regionálním a tématickým vlivům. Důležité je také říci, že každý SEO nástroj vám pravděpodobně poskytne mírně odlišné data hledanosti, jelikož metriky a způsoby výpočtů se u jednotlivých nástrojů liší.

Klíčová slova, která mají vyšší objem hledanosti, jsou z logiky věci lákavější, než ty s menší hledaností. Ovšem při analýze musíte počítat také s tím, že výrazy s vysokým objemem hledanosti, budou pravděpodobně velmi konkurenční, jelikož na ně cílí mnoho webů či blogů. U těchto klíčových slov tak bude těžké se dostat za krátkou dobu na přední pozice ve výsledcích vyhledávání.

Konkurenčnost klíčového slova

Konkurenčnost dotazu je metrika používaná k determinaci toho, jak obtížné pravděpodobně bude se pro určité klíčové slovo umisťovat na TOP 10 pozicích ve výsledcích vyhledávání. Na základě určení jeho obtížnosti zjistíte, zda má smysl investovat čas do optimalizace webu a obsahu pro toto klíčové slovo. Konkurenčnost dotazu ovlivňuje hned několik faktorů, které lze zjišťovat samostatně anebo jednodušším způsobem, a to souhrnným číslem, které vám poskytne některý ze SEO nástrojů na analýzu klíčových slov. Většina SEO nástrojů přitom toto výsledné číslo stanovuje na základě dosažené míry autority domén a autority webových stránek, které se na tento dotaz zobrazují na úvodní stránce v SERPu. Autorita domény / stránky je určená zejména počtem relevantních zpětných odkazů a existencí kvalitního obsahu. Každý nástroj vám pravděpodobně poskytne trochu odlišná data, avšak všechny nabídnou alespoň obecný přehled ohledně konkurenčnosti vybraných klíčových slov.

Cena za proklik (CPC)

Metrika cena za proklik (Cost-per-click) ukazuje, kolik peněz jsou inzerenti ochotni zaplatit za každý proklik na jejich webové stránky po zadání konkrétního vyhledávacího dotazu. Jde tedy spíše o ukazatel vhodný pro sledování výkonnosti placených PPC kampaní, své uplatnění najde ovšem také při SEO optimalizaci.

Konkrétně nám CPC ukazuje jakousi peněžní hodnotu klíčového slova – čím vyšší CPC, tím je klíčové slovo pro inzerenty výnosnější a jsou u něj ochotni platit za proklik více peněz. Na základě jeho hodnoty tedy poznáme, zda uživatelé hledající určitý dotaz, poté reálně nakupují produkty či služby. Obecně tak vyšší CPC budeme pozorovat u klíčových slov, které jsou zaměřena na samotný prodej a uskutečnění konverze. Například na klíčové slovo „zrnková káva lavazza“ bude cílit mnoho inzerentů, díky jeho velkému konverznímu potenciálu. Příkladem slova s menší hodnotou CPC může být například fráze „jak vybrat zrnkovou kávu“. U těchto vyhledávacích dotazů, jejichž výsledky jsou většinou blogové články, se majitelé webů spoléhají právě spíše na SEO optimalizaci. Nevynakládají na ně tak peněžní prostředky určené na reklamní kampaně.

Míra prokliku (CTR)

Důležitou metrikou je také míra prokliku (udávanou v %) na cílovou webovou stránku skrze určitý vyhledávací dotaz ve výsledcích vyhledávání. Pokud uživatelé některý výraz vyhledávají velmi často, okamžitě to neznamená, že všichni automaticky také navštěvují nejvýše postavené webové stránky v SERPu. V SEO nástrojích můžete také najít jinou podobnou metriku, a to ukazatel počtu kliků, u kterého se používá jednotka průměrného počtu prokliků webové stránky na klíčové slovo.

Proč jsou tyto metriky důležité? Nezřídka se stává, že má určitý výraz tisíce vyhledávacích dotazů, ovšem pouze stovky prokliků na cílovou stránku. Obecně totiž organické CTR v průběhu posledních několika let postupně klesá. Jedním z hlavních důvodů je to, že uživatelé stále častěji najdou požadovanou odpověď již ve výsledcích vyhledávání (tzv. featured snippets) a nemusí se již nikam dále proklikávat. Dalším významným činitelem je také to, že Google stále více obsazuje prvních několik pozic v SERPu placenými PPC kampaněmi, které tak snižují proklikovost webových stránek z organického vyhledávání.

Potenciál klíčového slova

Dalším důležitým ukazatelem je také potenciál určitého klíčového slova. Pokud se například díváte na měsíční hledanost klíčového slova „vedlejší účinky kávy“, nezapomínejte se také zaměřit i na úzce související dotazy, které mají velmi podobný význam a vyhledávácí záměr. Většina webových stránek se totiž v SERPu zobrazuje na více než desítky či stovky klíčových slov, tudíž při správné optimalizaci se bude váš web objevovat na předních pozicích také na podobné výrazy, jako mohou být například „škodlivé účinky kávy“, „negativní účinky kávy“, či „účinky kávy na organismus“.

Pozice ve vyhledávačích

Ukazatel pozice webové stránky ve vyhledávání Google sledujete v případě, že váš web již nějakou dobu běží a na klíčová slova v prohlížeči rankuje. V tom případě je nutné sledovat, na jaké konkrétní dotazy se váš web umisťuje ve vyhledávání na nižších pozicích, mimo první stránku SERPu. Pokud se jedná o klíčové slovo, které má dostatečně velkou hledanost a zároveň není přehnaně konkurenční, je vhodné se na něj v rámci optimalizace zaměřit.

3. Jak vybrat klíčová slova?

Výsledkem provedené analýzy klíčových je Excel soubor, ve kterém jsou všechny vyhledávací dotazy detailně rozebrány pomocí výše uvedených metrik a rozděleny do jednotlivých kategorií. Podle stanovených cílů z nich pak ideálně vybíráme ty klíčová slova, která mají vysokou hledanost a zároveň nejsou příliš konkurenční. Tyto vybraná klíčová slova poté můžeme zakomponovat do architektury webových stránek, stávajícího obsahu webu či do nových landing pages včetně jejich meta titulku a popisku.

Kategorizace klíčových slov

Proces kategorizace / klasifikace umožňuje rozdělit klíčová slova do několika hlavních kategoriích a podkategorií, na základě kterých se následně snáze tvoří architektura webu či nové landing pages s atraktivním obsahem. Právě obsah nových vstupních stránek můžete optimalizovat pro jedno vybrané klíčové slovo anebo pro více slov najednou. Záleží přitom pouze na Googlu, jak tyto výrazy vidí. U některých klíčových slov totiž nabízí stejné nebo velmi podobné výsledky vyhledávání. Proto pro takové dotazy vytvořte pouze jednu vstupní stránku, která pokryje klíčová slova spadající do stejné kategorie. Ušetříte si tím mnoho času a tvorba jednotlivých landing pages tak bude daleko rychlejší a efektivnější.

Záměr hledání

Pokud provozujete e-shop a blog, odlišujte, jakými klíčovými slovy chcete zákazníka směřovat na vaše produktové stránky a jakými na blogové příspěvky. Obecně byste vstupní stránky na e-shop měli optimalizovat pro klíčová slova se záměrem uskutečnit konverzi (koupě výrobku / služby). Na vstupní stránky pro blogové příspěvky směřujte uživatele, kteří ještě nemají v plánu uskutečnit nákup, avšak hledají obecné informace, rady či instrukce.

Existují tři základní typy vyhledávacích dotazů podle záměru hledání uživatele:

1. Informační vyhledávací dotaz

Uživatelé vyhledávají tyto klíčová slova za vzdělávacím účelem. Chtějí se dozvědět něco více o určitém specifickém problému a v žádném případě nejsou připraveni na nákup výrobku či služby. Nejčastěji uživatelé těmito výrazy hledají obecné fakta, pokyny, vysvětlení atd. Google u těchto klíčových slov v SERPu velmi často zobrazuje featured snippety či rich snippety.

Příklady klíčových slov:

  • Co je to SEO
  • Jak dlouho se letí do Egypta
  • Jak na montáž klimatizace

V tomto případě se hodí za účelem zvýšení organické návštěvnosti sepsat článek s tipy či návod na váš firemní blog, ve kterém uživatelé naleznou potřebné odpovědi na jejich dotaz. Kromě zvyšování trafficu vaší webové stránky také posilujete důvěryhodnost webu, povědomí o vaší značce a roste tím tak šance na budoucí nákup vašich produktů ze strany zákazníků.

Výsledky vyhledávání Googlu pro informační vyhledávací dotaz "co je to seo"
SERP pro informační vyhledávací dotaz „co je to seo“

2. Navigační vyhledávací dotaz

V tomto případě uživatelé vyhledávají konkrétní společnost, název webové stránky či jeho přesnou podstránku. Jelikož u těchto dotazů existuje pouze jedna správná odpověď, Google zde velmi často zobrazuje také sitelinky (rozšíření výsledku vyhledávání o odkazy na jednotlivé podstránky webu).

Příklady klíčových slov:

  • Facebook
  • Youtube
  • WEDOS
Výsledky vyhledávání Googlu pro navigační vyhledávací dotaz "wedos"
SERP pro navigační vyhledávací dotaz „wedos“

3. Transakční vyhledávací dotaz

Jako transakční vyhledávací dotazy můžeme označit klíčová slova, která mají za úmysl uzavřít nějaký obchod. Ve výsledcích SERPu v tomto případě nalezneme nejčastěji webové stránky e-shopů, které prodávají nejrůznější produkty a služby. Tyto klíčová slova jsou tedy velmi konverzní a obsahují značku, typ produktu, kategorie atd. Google u klíčových slov se záměrem uskutečnit transakci poskytuje velmi často paletu s propagovanými produkty přes placené Google nákupy.

Příklady klíčových slov:

  • iPhone 13 Pro
  • Nízké bílé tenisky Nike
  • Nejlevnější televize s wifi

Pro tyto klíčová slova se pochopitelně vyplatí vytvářet a optimalizovat vstupní stránky na váš e-shop či produktový web, přes který lze okamžitě uskutečňovat objednávky výrobků a služeb.

Výsledky vyhledávání Googlu pro transakční vyhledávací dotaz "nejlevnější televize s wifi"
SERP pro transakční vyhledávací dotaz „nejlevnější televize s wifi“

Prioritizace klíčových slov

Prioritizace klíčových slov není nutně posledním krokem analýzy klíčových slov. Je to proces, který byste měli provádět v průběhu celé analýzy. Nejde totiž pouze o sledování metrik jako je objem hledanosti, potenciál či konkurenčnost klíčového slova. Důležitým faktorem je také to, zda jsou klíčová slova relevantní pro váš byznys a do jaké fáze „customer journey“ ideálně zapadají. Takto nazýváme nákupní proces každého zákazníka od první interakce s produktem až do uskutečnění objednávky.

PRIORITIZACE PODLE OBCHODNÍHO MODELU STDC (See, Think, Do, Care)

Marketingový framework „See, Think, Do, Care“ od známého digitálního marketéra Avinashe Kaushika, je obchodní model zaměřující se na čtyři nákupní fáze zákazníka, přičemž v každé z fází je třeba aplikovat jiný přístup. Jedná se o komplexní marketingový koncept, který pracuje s problematikou navázání vztahu se zákazníkem a jeho dalším prohlubováním. Umožňuje lépe pochopit přání a potřeby zákazníka v jednotlivých fázích nákupu a na základě toho uplatňovat rozdílné strategie prodeje, používat různé marketingové nástroje, komunikační kanály atd. Framework STDC najde své uplatnění v obsahovém i digitálním marketingu či webové analytice, přesahuje však v podstatě do celé marketingové strategie.

SEE (vidět)

V první fázi frameworku byste se měli snažit oslovit všechny možné budoucí zákazníky. Ti zatím neplánují určitý výrobek či službu zakoupit, nýbrž pouze zjišťují, z jakých alternativ si mohou vybírat. Potřebujete tak zaujmout široké publikum zákazníků. Toho můžete docílit například kvalitním obsahem na blogu a sociálních sítích, zajímavými videi či displejovou reklamou ve formě bannerů.

Co se týče výběru klíčových slov pro optimalizaci webu, v této fázi se zaměřte na obecné dotazy jako je například „mobilní telefon“ či „pneumatiky“. Jde tedy spíše short tailové výrazy, o kterých už víme, že jsou ménně konverzní, vysoce vyhledávané a velmi konkurenční.

THINK (myslet)

Ve Think fázi začínají zákazníci již vážně přemýšlet o nákupu, hledají tak bližší informace a porovnávají jednotlivé produkty či služby s konkurencí. Těmto zákazníkům byste se tak měli snažit poskytnout důvody, v čem mu může daný produkt pomoci a proč by si jej měl zakoupit právě u vás. Zákazníka ve fázi Think zajímají především recenze, videa, odborné blogové články s tipy a radami či srovnání jednotlivých produktů.

Ve fázi Think doporučujeme cílit již na specifičtější klíčová slova (middle and long tail), jako jsou například „nejlevnější mobilní telefony na trhu“ či „jak vybrat pneumatiky“.

DO (udělat)

Ve fázi Do již zákazník ví, že chce uskutečnit nákup, jen si stále ještě není jistý, kde produkt zakoupí. Tato část modelu je nejvíce konverzní a vaším úkolem je všemi možnými způsoby přesvědčit zákazníky, aby nákup provedli právě u vás. Efektivními nástroji jsou zde PPC reklamní kampaně, emailové newslettery, affiliate marketing ale také právě SEO optimalizace.

Ve výsledcích vyhledávání zákazníci hledají již velmi konkrétní long-tailová klíčová slova, která jsou čistě zaměřená na nákup produktu. Příkladem takového dotazu je například „iphone 13 pro prodejna olomouc“ nebo „letní pneumatiky r16 skoda octavia“.

CARE (starat se)

Do fáze Care spadají zákazníci, kteří již u vás alespoň jednou nakoupili. Podle tohoto marketingového konceptu je nutné o takové zákazníky pečovat a zvyšovat tak jejich loajalitu. Loajální zákazníci provádějí další nákupy a přinášejí firmě další zisky. Vhodnými marketingovými nástroji jsou v této fázi sociální sítě, personalizované emailové newslettery či činnost zákaznické podpory. SEO optimalizace zde však také hraje svou roli. Patří sem totiž také články, které poskytují zákazníkům instrukce či pomáhají řešit jeho problémy. Vstupní stránky s blogovými příspěvky a návody tak mohou přivádět současné, ale i potenciálně nové zákazníky na váš web.

Mezi klíčová slova, která spadají do této části frameworku, patří například „instalace ochranné fólie na mobil“ nebo „výměna zimních pneumatik“.

Shrnutí

Článek by vám měl pomoci pochopit základní principy a postup vytváření analýzy klíčových slov, ze které vychází obsahová strategie každého online byznysu. Analýza klíčových slov začíná sběrem dotazů, které uživatelé vyhledávají prostřednictvím vyhledávačů. Existuje nepřeberné množství zdrojů, prostřednictvím kterých lze vyhledávací dotazy shromažďovat pro následný rozbor a výběr relevantních klíčových slov.

Při následné analýze vybraných vyhledávacích dotazů se zaměřte na několik esenciálních metrik, které vám výrazně pomohou při výběru vhodných klíčových slov. V této fázi se pravděpodobně jen těžko obejdete bez SEO nástroje, který vám tyto data přehledně poskytne. Z velkého datasetu vyhledávacích dotazů ideálně vybíráme ty klíčová slova, které mají vysokou hledanost a zároveň nejsou přiliš konkurenční, tak aby optimalizovaná webová stránka měla možnost se dostat na první stranu SERPu za poměrně krátkou dobu.

Dále rozdělte relevantní klíčová slova do několika kategorií a prioritizujte některá na úkor jiných, podle toho, na jakou fázi nákupního chování zákazníka chcete především cílit (model STDC).

Následně již pro vybraná relevantní klíčová slova můžete začít tvořit architekturu webu, nové vstupní stránky či revidovat současný obsah stránek. Pokud se chystáte provozovat také placené kampaně (PPC reklama), takto připravená analýza vám výborně poslouží pro stanovení klíčových slov v reklamních systémech Google Ads a Sklik.

Záleží tak už pouze na vás, jak chcete vytvořenou analýzu klíčových slov využít.


V další části seriálu se zaměříme na koncept tvorby kvalitního obsahu pro potřeby SEO, který vyhledávače pozitivně hodnotí a upřednostňují.

V předchozím díle jsme si vysvětlili základní pojmy, rozdělení a postup správné optimalizace webových stránek pro vyhledávače.