Obnova webu ze zálohy

Nyní si ukážeme, jak obnovit web ze zálohy, kterou jsme si vytvořili dle návodu zde nebo případně i ze zálohy, kterou Vám poskytl náš technik. Obnova se provádí nejčastěji v případě, kdy webhosting expiruje a dojde k jeho smazání nebo pokud se nám web „rozbije“ například po nějaké aktualizaci. Nyní budeme opět pracovat s WordPressem ale pro ostatní redakční systémy je postup obdobný.

Pozor, u větších webů doporučuji využít například Total Commander nebo FilleZillu, kvůli možnému dosažení max execution time.

Obnova rozbitého webu z poskytnuté zálohy

Web nefunguje nebo došlo ke smazání souborů a tak jste si vyžádali zálohu. Zálohu Vám technik nahrál na FTP do root složky a je potřeba soubory přehrát. Zálohu máme ve složce /backup, případně /zaloha.

Ve složce se zálohou máme všechny soubory z FTP, tedy i složku /tmp a /session. Pokud jste si vyžádali i zálohu databáze, tak uvidíte i složku /backupDB nebo /zalohaDB a v té naleznete potřebný SQL soubor. DB můžete obnovit dle návodu zde. Nás ale nyní zajímají zbylé složky /session, /tmp a /www. Původní složky /www, /tmp a /session je lepší smazat, pokud je necháme a složky překopírujeme, tak se problém nemusí vyřešit. Ve složce totiž může být vadný soubor, který nepůjde přepsat.

Nyní překopírujeme všechny složky do rootu.

  • Zaškrtneme / označíme všechny 3 složky
  • V pravém rohu zvolíme Kopírovat
  • Umažeme název složky aby nám zůstalo pouze „/“ tedy označení root složky
  • Tlačítkem nastavíme tuto cestu pro všechny složky
  • Necháme soubory překopírovat (může trvat i několik minut, záleží na velikosti webu)

Zvolíme Kopírovat, jelikož tím nám zůstane záloha stále k dispozici. Pokud bychom zálohu pouze přesunuli, tak by mohlo dojít k jejímu poškození. FTP soubory máme nyní tedy obnovené. Pokud se problém netýkal DB tak bude web funkční. Pokud byl problém i s databází, tak je potřeba ji obnovit dle návodu, který je zmíněný výše.

Postup pro obnovení z vlastní zálohy

Máme-li vlastní zálohu, vytvořenou dle návodu ZDE, web nám nefunguje jelikož máme poškozené nebo smazané soubory. Pokud jste zálohovali pouze složku konkrétního webu, tedy například /www/domains/wordpress.wdst-test.cz/ , tak si nyní složku vyprázdníme (pokud k tomu již nedošlo) a zálohu si nahrajeme.

  • tlačítko nahrát
  • vybrat soubor – archiv
  • vybereme soubor z počítače
  • potvrdíme zelenou fajfkou – nahrávání může opět trvat několik minut podle velikosti webu

Archiv se nám automaticky rozbalil a soubory jsou aktuální. Databázi si naimportujeme dle návodu zde.