Jak na vícejazyčný WordPress

V článku se najdete:

  1. Zakoupení a aktivace WPML
  2. Konfigurace
  3. Automatické překlady článků
  4. Ruční překlady článků
  5. Odinstalování WPML

Ukážeme, jak jednoduše vytvořit vícejazyčný WordPress web prostřednictvím pluginu WPML a to bez znalosti programování.

Za účelem vícejazyčného webu existuje více pluginů, ať už placených nebo zdarma, na výběr třeba Polylang, Qtranslate X, Weglot a další. My si ukážeme ale právě plugin WPML, který je placený, prémiový.

Zakoupení a aktivace WPML

Jako první si na stránkách WPML – The WordPress Multilingual Plugin zakoupíme licenci. K výběru je několik variant, doporučujme dražší verzi Multilangual CMS, která umožňuje přeložit všechny součásti webu.

Přihlaste se do svého účtu na WPML.ORG a jděte do části “Downloads” a stáhněte si verzi instalátor pluginu ve formátu ZIP.

Dostanete stažený soubor .ZIP s instalátorem. Plugin nainstalujete tak, že půjdete do svého WP webu a v části Pluginy → Přidat nový → Nahrát plugin:

Nahrání pluginu

a plugin aktivujete

Aktivace pluginu

Konfigurace

V základní konfiguraci WPML zvolíme “WPML Multilangual CMS” a dole zatrhneme “Activate after download” a klikneme na Download.

Tím si instalátor stáhne a aktivuje zaplacenou součást WPML.

Nyní jděte v levém menu do WPML → WPML Setup:

Nyní vybereme výchozí jazyk, ve kterém je web udělaný a vybereme jazyky, do kterých chceme web překládat:

V dalším kroku vybereme URL, pod kterou se budou jazykové mutace zobrazovat. Jako první možnost můžete jazyk přidat do složky, tedy URL bude ve formátu domena.tld/en (pro anglickou verzi webu), nebo domena.tld/de (pro německou verzi webu).

Druhá možnost je použití rozdílných domén pro různé jazyky webu. Můžete použít jak aliasové domény, tak subdomény, například en.domena.tld, de.domena.tld.

Pozor – u použití aliasů pro jazykové mutace musíte doménu (i subdoménu) přidat jako alias a obsah na FTP musí být ve složce /www (tedy ne například ve složce /www/domains/domena.tld).

Následuje zadání licenčního klíče, který jste dostali při zakoupení licence WPML (licenční klíč si můžete dohledat případně ve vašem účtu na stránkách výrobce).

V následujícím kroku zadáváte jak chcete překládat web. K dispozici je:

  • Přeložit vše – automaticky překládá do zvoleného jazyka ihned po publikování. V rozbalovacím menu pak máte na výběr kontrolu před automatickým překladem
    • zkontrolovat překlady před zveřejněním
    • publikovat překlad a později je přezkoumat
    • Publikovat překlady bez kontroly
  • Výběr toho, co chcete přeložit (manuální překlad)

V následujícím kroku jen můžete (nebo nemusíte) udělit souhlas se zasláním diagnostických dat vývojářům pluginu.

V dalším kroku je možnost volby dodatečných pluginů WPML

A máme základní nastavení hotovo

Automatické překlady článků

Dále si ukážeme jak nastavit automatické překlady článků. K tomuto budete potřebovat navíc kredity. K licenci Multilangual CMS dostanete zdarma 90 000 kreditů pro použití automatického překladu. V tomto příkladu je použitá multilicence a v této licenci nejsou obsaženy žádné kredity. Ukážeme si, jak tedy nastavíme automatické překlady a jak postupovat, když nemáme (a případně nechceme) použít další kredity.

Jděte do WMPL → Translation Management a spustíte automatický překlad

V případě, že máte dostatek kreditů, provede se automatický překlad (proces je automatický). V případě, že dostatek kreditů nemáte, nastane chyba a musíte kliknout na červené pole s hláškou chyby

Máte na výběr:

  • zakoupení dalších kreditů
  • provést ruční překlad

Ruční překlady článků

Ruční překlad aktivujeme v části WPML → Setting

Výběr článků provedeme v menu Příspěvky → Přehled příspěvků. U každého článku vidíte příslušné vlaječky se zvolenými jazyky.

Klikneme na tlačítko plus u zvoleného jazyku a dostaneme se do menu, kde překládáte jednotlivé obsažené věty článku. Jakmile překlad dokončíte, klikněte na zelené tlačítko Complete.

Překlad můžete také zvolit v editoru příspěvku. Tlačítko Translate na překlad, tlačítko Duplicate vám vytvoří kopii článku, ale v dané jazykové mutaci. Doporučujeme toto nepoužívat, vytvoří vám to duplicitní posty a bývá v tom poměrně nepořádek.

A je hotovo, váš multijazyčný web je připraven.

Odinstalace/reset

V menu jděte do WPMLSupport → klikněte na troubleshooting a skrolujte na část Reset

Zatrhněte souhlas a klikněte na tlačítko Reset and deactivate WPML

Tím dojde k kompletnímu smazání jak nastavení pluginu, licence tak provedených překladů. Toto je postup jak pro odinstalaci, tak pro reset pluginu, když například provedete chybu v konfiguraci, můžete pak začít znovu.

Kompletní dokumentaci k WPML najdete na stránkách výrobce pluginu Documentation – WPML