Bílá smrt ve WordPressu

Bílá smrt je jev, při kterém WordPress zobrazuje jenom bílou obrazovku. Nefunguje ani přístup do administrace. Při řešení postupujte těmito kroky:

 1. Zkontrolujte zdrojový kód stránky
 2. Opravte práva souborů
 3. Zapněte zobrazování chyb
 4. Zkontrolujte soubor index.php
 5. Prověřte pluginy
 6. Prověřte šablonu

Kontrola zdrojového kódu

Pokud bílou smrt způsobilo napadení webu, můžete problémy odhalit kontrolou zdrojového kódu přímo v prohlížeči. Klikněte pravým tlačítkem kdekoli na stránce a v nabídce vyberte Zobrazit zdrojový kód stránky. Pokud kód obsahuje scripty, zejména ty s cizími URL adresami, je web nejspíš napaden. Postupujte podle návodu WordPress – Odvirování webu.

Zdrojový kód napadeného webu
Zdrojový kód napadeného webu (vzor)

Oprava práv souborů

Bílou smrt může způsobit nedostupnost souborů nebo složek. Opravte tedy práva souborů podle návodu v článku Webhosting – Základní správa souborů. Vyčkejte několik minut (oprava může dle objemu souborů trvat jednotky až desítky minut) a potom web načtěte znova klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + R.

WEDOS Oprava práv souborů v zákaznické administraci
Oprava práv souborů v zákaznické administraci

Zobrazování chyb

Zobrazování chyb (display_errors) je parametr PHP, který můžete nastavit dle návodu Webhosting – Konfigurace PHP. Je-li vypnuté, zapněte jej a novou konfiguraci uložte. Vyčkejte půl hodiny na změnu nastavení. Potom web načtěte znova klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + R.

Zobrazování chyb samotné problém nevyřeší, ale může zobrazit chybové hlášky poškozených souborů. Pokud se na stránce tyto hlášky objeví, řešte je podle návodu WordPress – Nefunkční web. Zůstává-li stránka bílá, pokračujte dále v tomto návodu.

WEDOS Zapnutí zobrazování chyb v zákaznické administraci
Zapnutí zobrazování chyb v zákaznické administraci

Kontrola index.php

Při napadení webu může útočník změnit nebo smazat obsah souboru index.php. Přihlaste se k FTP a ve složce www, nebo www/domains/(název Vaší domény) najděte soubor index.php. Zajistěte, aby obsahoval tento kód:

<?php
/**
 * Front to the WordPress application. This file doesn't do anything, but loads
 * wp-blog-header.php which does and tells WordPress to load the theme.
 *
 * @package WordPress
 */

/**
 * Tells WordPress to load the WordPress theme and output it.
 *
 * @var bool
 */
define( 'WP_USE_THEMES', true );

/** Loads the WordPress Environment and Template */
require __DIR__ . '/wp-blog-header.php';
WEDOS Kontrola (úprava) souboru index.php na WebFTP
Kontrola (úprava) souboru index.php na WebFTP

Více informací ke správě souborů přes FTP najdete v článku Webhosting – Základní správa souborů.

Prověření pluginů

Bílou smrt často způsobuje vyčerpání memory_limitu pluginem. Problematický plugin najdeme buď podle chybové hlášky (pokud se zobrazuje, viz krok 2), nebo systematickým prověřením podle těchto kroků:

 1. Na FTP ve složce s webem vstupte do adresáře wp-content.
 2. Složku plugins přejmenujte na plugins-old.
 3. Ověřte, jestli web naběhl (použijte klávesovou zkratku Ctrl+Shift+R).
 4. Přejmenujte složku plugins-old zpět na plugins.
WEDOS Přejmenování složky plugins na WebFTP
Přejmenování složky plugins na WebFTP

Pokud se web ve 3. kroku zobrazil, přejděte do složky plugins a přejmenováváním na -old a zpět postupně vyřazujte a zase vracejte jednotlivé pluginy. Po každém vyřazení zkontrolujte funkčnost webu. V okamžiku, kdy web po vyřazení pluginu naběhne, přestaňte. Zkontrolujte, že je příponou -old vyřazený pouze problematický plugin.

Pokud po 3. kroku web nenabíhá, pokračujte dalším krokem návodu. Ujistěte se, že složka s pluginy se jmenuje opět plugins.

Prověření šablony

Posledním krokem je prověření šablony, která může být napadená nebo poškozená, a vede k nesprávnému zobrazení webu. Postupujte těmito kroky:

 1. Na FTP zkontrolujte, že ve složce wp-content/themes máte výchozí šablonu, například twenty-twenty. Pokud ji nemáte, obnovte ji z čisté instalace WordPressu, nebo stažením z webu šablony.
 2. V databázi otevřete tabulku wp_options a v řádcích template a stylesheet zadejte hodnotu twentytwenty (nebo název jiné výchozí šablony).
WP Položky template a stylesheet ve vzorové databázi d123456_wordpress >> wp_options
Položky template a stylesheet ve vzorové databázi d123456_wordpress >> wp_options

Návod na obsluhu databáze najdete v návodu Webhosting – Správa databází. Přihlašovací údaje najdete v souboru wp-config.php, který najdete ve stejné složce na FTP jako index.php.