iRMC – správa RAID v operačním systému

Tento komunitní návod je aktuální k 3. 9. 2019.

Fujitsu pro správu RAIDu nabízí na svých stránkách ke stažení program ServerView RAID Manager. Ten lze nalézt přímo na stránkách podpory Fujitsu. Zde nejdříve zvolíte model serveru. Servery RX100 a RX200 naleznete v rolovacím menu (Please select the product line) pod položkami Industry standard servers -> PRIMERGY RXxxx -> PRIMERGY RXx00 S6. Následně se otevřou možnosti, ve kterých je nutno zvolit, jaký systém máte na serveru nainstalován. V něm pak zvolíme položku Server Management Software a vybereme ServerView – RAID Manager, který následně stáhneme přes Download.

Instalaci máme vyzkoušenu pro distribuce z rodiny RedHat (CentOS, Fedora). U jiných distribucí může být postup odlišný.

Protože je aplikace 32-bitová a my jsme to zkoušeli na 64-bitovém Linuxu, je nutné nejprve doinstalovat některé 32-bitové knihovny:

yum install compat-libstdc* pciutils pam pam.i686 libstdc++.i686 zlib.i686 compat-libstdc++-33.i686

Následně rozbalte stažený soubor zip a nainstalujte balíček ServerView_RAID-5.01-01.i386.rpm příkazem:

rpm -ivh ServerView_RAID-5.01-01.i386.rpm

Po dokončení instalace se ServerView spustí jako služba aurad a bude se spouštět automaticky po každém nastarování serveru. Tato služba je dostupná přes webové rozhraní na portu 3173. Adresa pak může být např. ve tvaru https://46.28.105.2:3173.

Při načtení stránky se načte Java applet, přes který k administraci přistupujete. Přístupové jméno a heslo jsou stejné jako do systému (např: root a „heslo zvolené při instalaci“).

přihlášení do ServerView
přihlášení do ServerView

Zde je pak možná kompletní správa disků, které jsou k řadiči připojené. Je zde možné spouštět synchronizaci při výměně vadného disku, připojovat a odpojovat disky, vytvářet a mazat logické jednotky, nastavovat hotspare disk…

ukázka administrace RAIDu
ukázka administrace RAIDu

Velmi vhodné je nastavení odesílání e-mailů při zjištění závady, případně i informativních hlášení o stavu. Pokud by některý z disků odešel, lze nakontaktovat technickou podporu, která disk vymění jak jen to bude možné.

E-maily se nastavují v záložce E-mail log. Pokud na serveru běží SMTP démon (postfix, sendmail), lze jako SMTP server lze nastavit localhost (127.0.0.1). Poté je nutné ještě vyplnit adresu příjemce (Recipient E-mail address) a odesílatele (Sender E-mail address). Vyplnění ostatních kolonek závisí na nastavení mailserveru, který budete používat.

záložka E-mail log
záložka E-mail log